W wielu zakątkach świata czyhają na ludzi niebezpieczeństwa ze strony fauny. Niektóre ze zwierząt, takie jak pająki, dysponują niebezpiecznymi toksynami w swoim jadzie, które w łatwy i skuteczny sposób mogą być aplikowane domięśniowo lub dokrewnie, poprzez  ugryzienie. Jad pajęczy zazwyczaj nie jest groźny, lecz czasami może on powodować paraliże, wylewy, zawały lub ciężko gojące się rany, prowadzące do zakażeń – wszystko to zależy od gatunku, z którym mamy styczność. W naturalnym środowisku zazwyczaj nie dochodzi do konfliktu między człowiekiem i pająkiem. Nie są to gatunki bezpośrednio zależne od siebie, jednak pajęczaki mogą się bronić, jeśli przypadkiem na nie nastąpimy, zmiażdżymy ręką czy naruszymy ich przestrzeń – czują się wtedy zagrożone.

Czy pająków trzeba się bać?

Ugryzienia pająków dziko żyjących w Polsce nie dają powodów do obaw. Objawem takiego ugryzienia jest zaczerwienienie, lekka opuchlizna i świąd. Aby złagodzić objawy takiego ugryzienia, wystarczy je zdezynfekować, użyć żelu chłodzącego dedykowanego ugryzieniu przez owady lub okłady z sody oczyszczonej. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia np. poszerzania się opuchlizny lub nasilenia reakcji alergicznej czyli wstrząsu anafilaktycznego, należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Jakie są najniebezpieczniejsze pająki?

Do niebezpiecznych pająków tropikalnych zalicza się między innymi : Wałęsaka Brazylijskiego (Brazylia), Czarną Wdowę (Stany Zjednoczone i Meksyk), Kątnik Wiejski (Ameryka) oraz Kątnik Australijski (Australia) a także Pustelnik Brunatny (Stany Zjednoczone; Kuba). Do pajęczaków zaliczamy również skorpiony oraz kleszcze przenoszące bakterie krętkowicy, wywołujące boreliozę. Kleszcze zamieszkują siedliska leśne oraz trawiaste również w Polsce. Aby uniknąć zakażenia należy zawsze dokładnie sprawdzać całe ciało po powrocie do domu, a w szczególności obszary ciepłe i wilgotne takie jak pachy, uszy oraz zgięcia kończyn.

Jak postępować po ugryzieniu przez jadowitego pająka?

Osoby pogryzione przez pająki egzotyczne powinny zostać natychmiast hospitalizowane w celu identyfikacji gatunku pająka oraz podaniu surowicy lub antytoksyny. Zignorowane ugryzienie może prowadzić do martwicy tkanek, paraliżu ośrodkowego układu nerwowego, zawału, niewydolności oddechowej czy sercowej, sepsy, a w konsekwencji nawet śmierci.